Codzienne golenie jest rytuałem niemal każdego mężczyzny, gdzie po porannej toalecie mężczyzna powinien mieć zapewniony świeży wygląd oraz dobre samopoczucie. Faktem jest natomiast, że nie rzadko powoduje ono frustrację oraz początek dnia zamienia się w koszmar z plastrem na twarzy lub z cieknącą krwią gdzieniegdzie. Winowajcą jest natomiast męski zarost, który najczęściej jest gęsty, twardy i co gorsza rośnie w różnych kierunkach w szczególności w okolicach szyi, brody oraz linii szczęki.

Aby zapobiec tym dolegliwościom należy stosować pewne zabiegi takie jak pielęgnacja skóry przed goleniem oraz po nim, dobrej jakości przyrządy oraz wypracowana technika poparta doświadczeniem (włosy na twarzy też mają swoją indywidualność) temat będzie szczegółowiej omówiony w innym artykule.

Podstawowym jednak pytaniem zostaje, golić jednak na mokro czy na sucho?

Golenie na mokro

Golenie na mokro jakie jest najlepszeCzyli klasyka poparta kilkusetletnią historią.

Jedną z najlepszych zalet golenia na mokro urządzeniami typu brzytwa do golenia lub maszynka na żyletki jest dokładność usuwania włosów.

Po zmiękczeniu zarost bez problemu staje się podatny na ostre narzędzia tnące umożliwiając usunięcie tuż przy skórze. Golenie na mokro jako metoda jest znacznie delikatniejsza dla cery, dlatego również iż aktualne kremy i pianki zawierają domieszki wielu substancji pomagających w tej czynności.
Kremy do golenia wróciły do łask w ostatnich latach, ponieważ pianki oraz żele nie potrafią zadziałać z taką samą skutecznością jak poczciwe kremy. Najnowsze produkty oprócz odpowiednio dobranych nowoczesnych silikonów zapewniają bardzo szybkie działanie zmiękczające, bardzo wydajne, łagodne do skóry oraz optymalnie pieniące.
Dodatkowym plusem takiej metody golenia jest peeling który wykonuje się niejako „przy okazji”, usuwając bardzo cienką warstwę zrogowaciałego naskórka. Jest ono także bardzie higieniczne niż konkurent gdzie pod bieżącą wodą pozostałości schodzą bardzo szybko.

Golenie na mokro w najnowszym wydaniu zapewnia bardzo dużą gładkość skóry bez dodatkowych podrażnień.

Golenie na sucho

Golenie na sucho jakie jest najlepszeGolenie maszynką elektryczną jest szybkie oraz nie wymaga tak dużej koncentracji jak na sucho. Niestety nie jest ono tak dokładne i skóra nigdy nie będzie tak gładka jak golenie brzytwą, wymiennymi ostrzami lub maszynkami na żyletki.

Podstawowym plusem jest praktycznie brak istnienia prawdopodobieństwa zacięcia golarką elektryczną, ponieważ nie ścina ona włosów a mocno ściera z czego powinni być zadowolone osoby niecierpliwe, bądź nie mające dużo czasu porankiem. Następnym ważnym argumentem dla zwolenników golenia na sucho jest oszczędność czasu, jaką zapewnia ta metoda. Golenie na sucho jest także wskazane dla mężczyzn, u których występuje trądzik lub inne problemy skórne.

Jeżeli chodzi o negatywy to czasami poprzez golenie na sucho szczególnie dłuższego zarostu, tarcie tuż przy skórze powoduje pieczenie oraz przeróżne podrażnienia. Ogolona w ten sposób skóra wymaga dobrego balsamu po goleniu lub wody po goleniu a po wchłonięciu kosmetyku należałoby także posmarować twarz oraz szyję kremem nawilżającym. Metoda ta uchodzi także za mniej higieniczną ponieważ włosy znajdują się w urządzeniu.

Podsumowując:

Golenie na mokro:

+ Najdokładniejsza metoda

+ Delikatniejsza dla cery

+ Nowoczesne kremy do golenia bardzo pomagają

+ Dla mężczyzn lubiących rytuały dobry początek dnia

+ Dodatkowy peeling

+ Bardziej higieniczny

– Dłuższy czas czynności

– Prawdopodobieństwo zacięcia całkiem spore

– Wymagana dosyć spora koncentracja

Golenie na sucho:

+ Krótki czas czynności

+ Niewymagana koncentracja

+ Wskazania medyczne trądzik lub inne problemy skórne

+ Brak możliwości zacięcia

– Mniejsza dokładność metody

– Możliwe podrażnienia skóry

– Mniej higieniczna

4/5 - (1 vote)