W aktualnej rzeczywistości większość mężczyzn nie wie czym różni się woda kolońska, woda toaletowa a woda po goleniu. Różnice są natomiast znaczące dla wprawnego nosa oraz dla naszej skóry.

Przegląd ten jest skierowany do osób chcących odpowiedzieć na pytanie, który typ jest najlepszy do użycia po czynności golenia.

Woda Kolońska w skrócie „EDC” eau de Cologne.

Woda kolońska 4711 oryginalna

Ma w sobie najmniej olejków eterycznych czyli od 3%-5%. Z historycznego punktu widzenie oryginalne wody kolońskie istnieją tylko dwie. Oryginalna woda kolońska powinna mieć nutę kompozycji cytrynowo-ziołową zawierającą zapachy bergemotki, neroli, lawendy oraz rozmarynu. Oficjalną produktem określanym jako pierwsza woda kolońska, był opatentowany przez Giane Paolo Feminis mieszkającego w Nimieckiej Kolonii. W procesie produkcji pomagał mu także jego siostrzeniec Giovanni Maria Farina. Faktem jest także że Syn Feminisa sprzedał recepturę Collasowi który również odsprzedał ten produkt Paryskiej marce Roger & Gallet. Aktualnie jedynie 2 produkty mogą się poszczycić identyczną recepturą jak kiedyś są to Roger & Gallet Jean Marie Farina a także 4711 . Inni producenci produkują podobne produkty jednak zawierają one nieco inne receptury.

Woda kolońska Roger & Gallet Jean Marie Farina

Produkty skierowane te są do mężczyzn nie mających żadnych problemów skórnych z powodu niezmiernie wysokiego stężenia alkoholu sięgającego od 70%-80%. Zawartość olejków eterycznych jest niewielka dlatego można produkt ten stosować kilka razy na dzień a użycie bardzo dużego stężenia alkoholu powoduje utrzymanie zapachu tylko do 3 godzin.

Woda po goleniu zwana również „aftershave”.

Przeznaczona jest do nakładania specjalnie na twarz i skomponowana w sposób łagodzący skórę na twarzy. Stężenie olejków eterycznych wynosi od 3%-9% co odznacza ją od wody toaletowej. Pozostałą część stanowi roztwór na bazie wody demineralizowanej oraz alkoholu nie przekraczającej 70 %. Poprzez ten skład woda ta jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym co u niektórych osób może powodować podrażnienia na skórze. Należy wtedy zmienić wodę na także posiadającą mniejsze stężenie alkoholu w składzie. Skierowane dla tych mężczyzn są produkty o podtytule sensitive albo light. Woda ta potrafi odświeżyć, uelastycznić naskórek, w niektórych przypadkach przywrócić skórze blask i witalność lub zatuszować zmęczenie.

Zapach dobrej wody po goleniu może się utrzymywać na skórze nawet do 3-4 godzin od nałożenia.

Jednym z podstawowych czynników, na które zwraca wybierający jest zapach. Przykładowo:

Woda po goleniu Armani Aqua di Gio pour Homme

 

Mężczyznom o delikatniejszym usposobieniu z pewnością spodoba się produkt marki Armani Aqua di Gio pour Homme.

Woda po goleniu Givenchy

 

Natomiast lubiącym nowoczesność i awangardę produkty marki Givenchy.

Woda po goleniu Gucci by Gucci Sport Pour Homme

 

Mężczyźni uprawiający sport wybiorą Gucci by Gucci Sport Pour Homme.

Woda toaletowa eau de toilette „EDT”.

Jest roztworem na bazie alkoholu lub wody. Zawiera ona od 5%-10% olejków eterycznych a także alkohol w koncentracji 65%-75%. Jest to woda skierowana nie jak poprzednie 2 pozycje głównie do stosowania po goleniu ale do używania jako perfumy. Zawartość alkoholu jest tutaj również dosyć wysoka ale główną przyczyną tego faktu jest wysokie stężenia zawartości olejków eterycznych. Poprzez to skierowana jest ona do używania na rożnych miejscach, poprzez to zapach jest bardziej intensywny i utrzymuje się aż do 4-5 godzin. Jeżeli chodzi o wybór wód toaletowych to jest to zdecydowanie najpopularniejszy produkt. Praktycznie każda marka ma w swojej ofercie kilka takich wód gdzie nuty zapachowe występują bardzo różne i wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji kupującego. Poniżej wymienione to przykłady kliku zapachów które są na rynku od wielu lat oraz zdobyły wiele nagród do tej pory:

Woda toaletowa Dior Fahrenheit

Kompozycja dystyngowana, bogata, subtelna i bardzo nowoczesna Dior Fahrenheit.

Woda toaletowa Calvin Klein Obsesion

Silny wyjątkowo prowokacyjny po prostu kwintesencja męskości Calvin Klein Obsesion.

Woda toaletowa Yves Saint Laurent Opium

Zapach dla silnych lecz równocześnie delikatnych, wrażliwych i zmysłowych Panów Yves Saint Laurent Opium.

Woda toaletowa Gucci Pour Homme II

Esencja uwodzicielskiej elegancji od Gucci Pour Homme II.

Chanel Egoiste
Stworzenie zapachu drzewno-korzennego z nutą wanilii i pieprzu dało prawdziwy męski zapach Chanel Egoiste.

Dolce & Gabbana Pour Hommer
Uważany za zapach nietuzinkowy, męski i zniewalający ale mający dużą ilość przeciwników którzy nie są w stanie znieść go. Na pewno jest to zapach który wywołuje emocje Dolce & Gabbana Pour Homme.

 

 

Carolina Herrera 212Jedna z najnowszych pozycji w tym zestawieniu ale już uznawana za klasyka przez wielu fanów perfum Carolina Herrera 212 Men.
Jean Paul Gaultier Le MaleNa pewno każdy kojarzy charakterystyczną butelkę tej wody toaletowej jedna z najnowszych pozycji w tym zestawieniu, przez wielu kojarzy się z zapachem z bazaru ale jednak stał się to zapach kultowy o klasycznej woni Jean Paul Gaultier Le Male.

Kenzo Pour Homme

 

Pierwszy morski zapachy który już od dawna można uznać za klasykę tego typu zapachów Kenzo Pour Homme.

Rate this post