Golenie brzytwą to dla mężczyzn jeden z najstarszych sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Pojawienie się na rynku urządzeń i przyrządów wykorzystujących nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiło, iż zainteresowanie brzytwami znacznie się zmniejszyło. Jednak w ostatnich latach ta metoda golenia odzyskuje swoją dawną popularność. Jest to związane przede wszystkim ze względami ekonomicznymi oraz tym, że brzytwa do golenia zapewnia znacznie większą gładkość skóry niż ta, jaką można uzyskać przy użyciu innych metod golenia. Duże znaczenie ma także fakt, iż w sprzedaży dostępne są teraz solidne i bardzo wygodne brzytwy, wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Współczesna brzytwa ze stali węglowej

Znaczna część współczesnych brzytew produkowanych jest ze stali węglowej. Ze względu na wykorzystanie dużej ilości węgla brzytwa do golenia ta cechuje się doskonałą ostrością. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, z powodu większej podatności takiej stali na korozję. Na rynku dostępnych jest także wiele brzytew ze stali nierdzewnej, w przypadku której nie trzeba obawiać się rdzewienia ostrza. Na uwagę zasługują również brzytwy wykonane ze stali damasceńskiej. Powstaje ona na skutek połączenia różnych gatunków stali, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami chemicznymi i mechanicznymi. W ten sposób powstaje oryginalny, regularny wzór. Ze względu na wysokie koszty produkcji ta znana od starożytności technika wykorzystywana jest wyłącznie w najdroższych brzytwach, zazwyczaj tworzonych ręcznie przez doświadczonych specjalistów, wyłącznie na zamówienie klienta. Niezależnie od rodzaju wykorzystanej stali bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja brzytwy. Przed każdym zastosowaniem należy ją polerować, natomiast po goleniu wycierać do sucha za pomocą miękkiego, najlepiej bawełnianego materiału. Powinno się ostrzyć brzytwę zawsze wtedy, kiedy pojawia się taka potrzeba oraz zrezygnować ze stosowania detergentów do czyszczenia ostrza. Zaleca się także, aby unikać dotykania ostrza rękami. Osoby zdecydowane na wybór brzytwy do golenia węglowej muszą pamiętać o tym, iż po każdym użyciu potrzebuje ona regeneracji, w związku z czym można używać jej nie częściej niż co drugi dzień. W celu umożliwienia sobie częstszego golenia trzeba zatem zakupić dwie brzytwy.

Co oznaczają te wszystkie oznaczenia jak 4/8 lub 6/8 ?

Współczesna brzytwy do golenia różnią się między sobą nie tylko rodzajem wykorzystanej stali, lecz również wielkością. Najpopularniejsze są te posiadające ostrza wielkości 5/8 oraz 6/8 cala, co odpowiada 15,88 i 19,05 milimetrom. Zaletą węższych ostrzy jest to, iż dają one możliwość zebrania większej ilości piany, przez co nie jest konieczne tak częste wycieranie brzytwy jak w przypadku węższego ostrza. Jednak szersze ostrze cechuje się także mniejszą poręcznością golenia w miejscach trudniej dostępnych. Ze względu na większy ciężar brzytwa do golenia o szerszym ostrzu sprawdza się szczególnie u mężczyzn o twardym i gęstszym zaroście. Istotną rolę odgrywa także wklęsłość. W przypadku normalnego zarostu polecane są najpopularniejsze teraz ostrza o profilu wklęsłości 1/1, natomiast przy zaroście twardym 1/2. Wymiary brzytwy należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i stosowanej techniki golenia.

Przykładowe Brzytwy do golenia znanych marek

Brzytwa do golenia dovo bismarckBrzytwa do golenia to produkt, który można znaleźć w ofercie wielu firm. Sporą ilość przygotowała manufaktura DOVO Solingen, która produkcją brzytew zajmuje się początków swojej działalności, czyli od 1906 roku. Firma jest obecnie znana na całym świecie z wysokiej jakości produktów. Za brzytwę tej marki trzeba obecnie zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od modelu. Najtańsze modele to Dovo Solingen Shavette 201 006 oraz Dovo Solingen Shavette 201 081 ALU SILVER, które są brzytwami na wymienne ostrza. Za brzytwę ze stałym ostrzem trzeba zapłacić przynajmniej 2 razy tyle co za najtańszą propozycję. W tej cenie można nabyć na przykład popularną brzytwę DOVO 100586, posiadającą ostrze ze stali węglowej o szerokości 5/8 cala oraz wklęsłości 1/1. Została ona przystosowana do potrzeb zarówno doświadczonych, jak i początkujących użytkowników. Jej uchwyt wykonany jest z cellidoru, tworzywa sztucznego w kolorze kremowym. Interesującymi propozycjami DOVO Solingen są również brzytwy do golenia 100681 oraz 100686. Obie posiadają ostrze ze stali węglowej o szerokości 6/8 cala i wklęsłości 1/1. Uchwyty wykonane zostały z cellidoru, w przypadku pierwszego modelu w czarnym, a drugiego w kremowym kolorze. Jedną z najdroższych propozycji tej firmy jest DOVO CARRE. Ostrze wykonane zostało ze stali węglowej najwyższej jakości. Posiada laserowo wykonany nadruk oraz zdobienia. Jego szerokość wynosi 6/8 cala, natomiast wklęsłość 1/1. Uchwyt wykonany jest z afrykańskiego drewna Grenadill i posiada ozdobne tłoczenia z masy perłowej. Na ostrzach brzytw tej marki zamieszony jest napis SOLINGEN BEST QUALITY.

Brzytwa Old SheffieldDuże doświadczenie w produkcji brzytw ma również firma Wacker Solingen. Na uwagę zasługuje między innymi narzędzie do golenia Old Sheffield, która posiada ostrze ze stali węglowej o szerokości 6/8 cala oraz wklęsłości 1/1. Wyposażona jest w rączkę wykonaną z bawolego rogu oraz hiszpańskie czoło brzytwy. Narzędzie to stanowi połączenie angielskiej elegancji z tradycją i funkcjonalnością. Za ten ręcznie wykuty model trzeba zapłacić dosyć sporo. Interesującą propozycją jest również Stosser Wacker z ostrzem o szerokości 4/8 cala. Pozwala na dowolne modelowanie zarostu, a jednocześnie charakteryzuje się pięknym wykonaniem. Ostrze pozłacane jest czternastokaratowym złotem, a rączka wykonana z celliduru. Zwolennikom brzytew o szerszym ostrzu polecić można natomiast model Jungmeister, której ostrza ma 7/8 cala. To bardzo piękna brzytwa, kuta ręcznie i złocona dwudziestoczterokaratowym złotem. Wyróżnia ją rączka z wysokiej jakości rogu bawolego oraz hiszpańskie czoło brzytwy. Trochę tańszy jest model Chevalier, który także charakteryzuje się pięknym wyglądem. Jest to brzytwa mistrzowsko wypolerowana i grawerowana. Posiada ostrze o wklęsłości 1/1 oraz półokrągłe czoło.

Brzytwa do golenia Thiers Issard Le DandyKolejna firma produkująca brzytwy do golenia to Thiers Issard. Jednym z modeli tej brytyjskiej marki jest brzytwa do golenia Super Gnome, wyposażona w ostrze o szerokości 3/8 cala. Jest ona bardzo dobrze profilowana i świetnie sprawdza się przede wszystkim podczas golenia codziennego zarostu. Jej cena oscyluje w okolicach kilkuset złotych. Za podobną cenę trzeba zapłacić za legendarną brzytwę Thiers Issard Le Dandy. Została ona zaprojektowana jeszcze w latach dwudziestych poprzedniego stulecia i do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością. Posiada ostrze o szerokości 6/8 cala oraz ostrze w kolorze kości słoniowej. W ofercie firmy znajdują się także droższe modele, na przykład Thiers Issard Thiernois. To narzędzie do golenia z najwyższej jakości stali, wyposażona w rączkę z drzewa hebanowego. Profesjonalnie wyprofilowane ostrze o szerokości 7/8 cala zdobi logo z dwudziestoczterokaratowego złota. Brzytwa bardzo dobrze radzi sobie z każdym rodzajem zarostu. Jeszcze więcej, zapłacić trzeba za brzytwę Thiers Issarda z rączką z twardego, pustynnego drzewa żelaznego. Materiał ten w połączeniu z idealnie wypolerowaną stalą tworzy bardzo elegancki przyrząd do golenia o wysokiej jakości. Jedną z najdroższych propozycji Thiers Issard jest brzytwa Triangle. Ten piękny, ornamentowany model posiada ostrze o rozmiarze 5/8 cala, które zostało profesjonalnie wyprofilowane. Brzytwa wykonana jest z najwyższej jakości stali Carbonsong C135. Wyposażono ją w rączkę wykonaną z prawdziwej kości słoniowej.

Brzytwa do golenia jest zdecydowanie najagresywniejszym sposobem golenia

Zaprezentowane powyżej marki to najpopularniejsze obecnie firmy, które produkują brzytwy do golenia. W sprzedaży dostępnych jest jeszcze wiele ciekawych propozycji. Mężczyźni zainteresowani zakupieniem takiego narzędzia powinni wcześniej dobrze zapoznać się z charakterystyką poszczególnych modeli. Brzytwa do golenia musi być bowiem dostosowana do umiejętności posługiwania się nią, rodzaju zarostu mężczyzny, a także do budżetu użytkownika. Istotne jest również zapoznanie się z zasadami prawidłowego golenia brzytwą, ponieważ w przeciwnym razie zakupione narzędzie może bardzo szybko ulec zniszczeniu lub co gorsze zrobić krzywdę męskiej skórze.

 

1/5 - (2 votes)