Piękny wygląd związany jest z koniecznością wykonywania wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest depilacja, która umożliwia usunięcie owłosienia z tych partii ciała, na których jest ono niepożądane. Obecnie dostępne są różne metody depilacji. Wśród tych, które cieszą się szczególną popularnością znajduje się depilacja woskiem.

Najważniejszą zaletą jest w tym przypadku długa trwałość osiągniętych rezultatów. Depilując ciało woskiem usuwa się włoski wraz z cebulkami, dzięki czemu skóra zachowuje gładkość przez długi czas. Z drugiej jednak strony wiąże się to z bólem, który stanowi główną wadę tej metody depilacji. Warto zwrócić uwagę na to, że depilacja woskiem możliwa jest zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domu. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki i przyrządy, aby móc samodzielnie usunąć owłosienie przy pomocy wosku.

Depilacja woskiem na ciepło czy na zimno ?

Najpierw należy jednak zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie depilacja na ciepło czy na zimno. Wosk do depilacji na zimno zazwyczaj dostępny jest w formie plastrów. W celu usunięcia owłosienia trzeba rozgrzać plastry, a następnie przyłożyć je stroną pokrytą woskiem do skóry w kierunku wzrostu włosów. Warto pamiętać, iż rezultat zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od dokładności wykonania tego zadania. Po chwili plastry należy oderwać zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do tego, w którym były naklejane. Taka depilacja ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Wśród tych pierwszych wymienić należy niski koszt, krótki czas trwania zabiegu oraz możliwość zastosowania na delikatnej skórze, także naczynkowej. Wadami są natomiast ból towarzyszący temu zabiegowi oraz niższa skuteczność niż w przypadku ciepłego wosku, ze względu na częste urywanie włosków.

Wosk do depilacji na ciepło można zakupić w każdej drogerii. Przed użyciem trzeba podgrzać go do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu jego konsystencja staje się rzadsza. Można to zrobić w specjalnym pojemniku, jak również w zwykłym garnku. Kiedy wosk jest gotowy do użycia należy nakładać do zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, wykorzystując do tego celu specjalną rolkę lub szpatułkę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby temperatura wosku nie była zbyt wysoka, co mogłoby doprowadzić do poparzenia skóry. Po nałożeniu wosku należy użyć specjalnych pasków, na przykład z fizeliny, które przykleja się na skórze. Po chwili muszą one zostać usunięte szybkim ruchem, tym razem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby nałożyć dostateczną ilość wosku, ponieważ w przeciwnym razie efekty mogą nie być w pełni zadowalające. Najważniejsze zalety wyboru takiej metody depilacji to wysoka skuteczność. Wady to długi czas trwania zabiegu i możliwość poparzeń. Ból związany z depilacją gorącym i zimnym woskiem to kwestia dyskusyjna. Używanie wosku zimnego bywa mniej bolesne, ale tylko dlatego, że nie wszystkie włoski zostają wyrwane za pierwszym razem. W rezultacie osiągnięcie idealnie gładkiej skóry wymaga powtarzania zabiegu, co z kolei wiążę się z dalszym bólem, szczególnie, iż skóra jest już podrażniona. Korzystając z wosku ciepłego można usunąć wszystkie włoski od razu, co oznacza trochę większy, ale jednorazowy ból. Niezależnie od tego, czy używa się ciepłego czy zimnego wosku, po skończeniu zabiegu trzeba usunąć ze skóry jego resztki oraz zastosować balsam lub oliwkę. Przez kilka godzin po depilacji skóra może być zaczerwieniona. Jest to normalna reakcja, dlatego nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Nie we wszystkich przypadkach wosk do depilacji jest najlepszą opcją

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zdarzają się sytuacje, kiedy depilacja woskiem nie jest wskazana. Lepiej unikać jej w przypadku żylaków, zapalenia żył, rozszerzenia naczyń włosowatych, stanów zapalnych i ropnych skóry, zapalenia mieszków włosowych oraz alergii na wosk. Stosując wosk do depilacji należy również zachować szczególną ostrożność, jeżeli skóra była wcześniej poddana ekspozycji na promienie UV. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z możliwością bezpiecznego stosowania depilacji woskiem najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem. Dla zapewnienia sobie całkowitego bezpieczeństwa oraz najlepszego efektu depilacji przez przystąpieniem do zabiegu warto odpowiednio przygotować skórę. Wskazana jest dezynfekcja i odtłuszczenie, a przynajmniej wykonanie dobrego peelingu depilowanego obszaru. Nie należy jednak wykorzystywać do tego celu preparatów, które mogą podrażnić skórę. Powinno się wybierać kosmetyki drobnoziarniste, natomiast unikać peelingów solnych, kawowych i gruboziarnistych. Najważniejszy jest jednak wybór dobrego, właściwego dla siebie wosku.

Polecane plastry do depilacji jak i woski

Plastry do depilacji VeetDepilacja woskiem na zimno wymaga zakupu odpowiednich plastrów. Obecnie drogerie zapewniają duży wybór tego typu produktów. Największą popularnością cieszą się na przykład plastry Veet. Za jedne z najlepszych uznawane są plastry Veet Wax Strip, które doskonale sprawdzają się nawet w przypadku skóry wrażliwej. Kobiety korzystające z tych plastrów zwracają uwagę na dużą dokładność depilacji oraz bezpieczeństwo dla skóry. Nie powodują one podrażnień, a dodatkowo pozostawiają na skórze nawilżającą otoczkę. Zaletą tych plastrów jest także niska cena, chociaż jest to cecha większości tego typu produktów. W ofercie tej firmy znajdują się również plastry Veet Bikini, które są przystosowane do potrzeb wrażliwej skóry tych właśnie partii ciała. Można je stosować zarówno do depilacji okolic bikini, jak i pach. Bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem włosków o długości nawet 2 milimetrów. Zawierają wyciąg z aloesu i witaminę E. Ze względu na swoją skuteczność, a zarazem łagodność dla skóry są to jedne z najczęściej wybieranych plastrów do depilacji pach i okolic bikini.

Wosk do depilacji PerfectaNa szczególną uwagę zasługują również produkty marki Perfecta. Proponowany przez firmę Dax Cosmetics cukrowy wosk do depilacji w plastrach jest skuteczny i bardzo prosty w użyciu. Doskonale radzi sobie nawet z malutkimi i cienkimi włoskami, których usunięcie często sprawia duże problemy. Wosk ten charakteryzuje się miłym, cukrowo-miodowym zapachem. Dodano do niego kolagen morski i wyciąg z rumianku, które chronią skórę przed podrażnieniami. Wśród produktów marki Perfecta znajdują się również plastry EpiLady, które są przystosowane specjalnie do depilacji twarzy. Zastosowany w nich wosk jest delikatny, dzięki czemu po użyciu plastrów nie pojawiają się żadne problemy z cerą. Kobiety, które wypróbowały te plastry oceniają je jako bezpieczne dla skóry, a jednocześnie bardzo dokładne i proste w użyciu.

Wosk do depilacji Beauty ImageDepilacja woskiem na ciepło również oznacza konieczność zakupu właściwych kosmetyków, a przede wszystkim wosku, który powinien być dostosowany do skóry konkretnej osoby. Jednym z polecanych preparatów jest wosk do depilacji Beauty Image. To miękki, kremowy wosk, którego temperatura topnienia wynosi 37°C. Nie powoduje poparzeń skóry i może być stosowany także w przypadku delikatnie rozszerzających się naczynek. Znajduje się w nim olejek z rącznika i dwutlenek tytanu, które chronią skórę przed podrażnieniami. Kosmetyk ten cechuje się także ładnym zapachem. Zdaniem użytkowniczek jest to jeden z najbardziej skutecznych oraz bezpiecznych dla skóry wosków do depilacji. Można go zaliczyć do produktów średniej kategorii cenowej.

Wosk do depilacji na gorąco DepileveBardzo dobre woski oferuje również firma Depileve. To producent wysokiej jakości kosmetyków do depilacji, wśród których można znaleźć na przykład miękki wosk do depilacji dla różnych typów skóry. Na szczególną uwagę zasługuje hipoalergiczny, krystaliczny wosk do skóry skłonnej do uczuleń. Z jego stosowania zadowolone są nawet te kobiety, które nie mogą korzystać ze zwykłych wosków, ze względu na występującą po ich użyciu reakcję alergiczną. Wosk oliwkowy natomiast polecany jest w przypadku opalonej skóry, która także wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W ofercie firmy nie zabrakło również propozycji dla panów, dla których depilacja woskiem stanowi dobry sposób na usunięcie niechcianego owłosienia. Wosk Men doskonale radzi sobie z grubszymi, głębiej osadzonymi włosami, dzięki czemu zyskał pozytywną opinię wśród mężczyzn. Firma oferuje również kosmetyki przeznaczone do depilacji okolic bikini oraz pach. Wosk do depilacji marki Depileve to produkty w wyższej cenie, jednak jest ona zrozumiała ze względu na wysoką jakość.

Metoda ta jest wskazana osobom odpornym na ból

Depilacja woskiem to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku osób, które nie mają do niej żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, a jednocześnie nie są zbyt wrażliwe na ból, jaki stanowi główną wadę takiej depilacji. Jest to metoda bardzo skuteczna, a jednocześnie nie wymagająca zbyt dużych nakładów finansowych. W trakcie zabiegu należy kierować się podanymi wcześniej zasadami, a także korzystać z dobrych kosmetyków. Warto wybierać taki wosk do depilacji, który został już sprawdzony przez inne osoby i zyskał ich pozytywną ocenę. Należy również zwrócić uwagę na to, aby kosmetyk dopasowany był do konkretnego typu skóry. Dzięki temu można mieć pewność, że depilacja woskiem pozwoli osiągnąć zamierzone rezultaty i nie stanie się przyczyną nieprzyjemnych problemów.

Rate this post