Przez niektórych tradycyjne golenie przedstawiane jest jako relikt przeszłości. Jest to trend podsycany regularnie przez koncerny kosmetyczne, którym bardzo zależy na dużej sprzedaży sprzętu jednorazowego użytku. Jednak jest wielu ludzi, którzy bardzo lubią ten czas spędzony w łazience i uważają, że tradycyjne golenie maszynką na żyletki lub brzytwą jest awangardowe oraz zbliża ich do bycia prawdziwym gentlemanem. Drugim równie ważnym argumentem jest bardzo duża dokładność golenia na mokro.

Sprzęt

Aby poprawnie zabrać się za tradycyjne golenie, musimy mieć przed sobą kilka rzeczy:

Tradycyjne golenie maszynka na żyletki

Najważniejszym jest maszynka do golenia(lub brzytwa). Co do wyboru urządzenia, to aby było to tradycyjne golenie, powinna być to brzytwa do golenia, a dla osób z mniejszym doświadczeniem zalecana jest maszynka na żyletki.

Tradycyjne golenie pędzel

Pędzel jest również bardzo ważnym elementem, który w dużym stopniu odpowiada za jakość naszego golenia.

Tradycyjne golenie zestaw

Dodatki, do których należy zaliczyć mydło do golenia lub jakiś krem, kosmetyki typu preshave i aftershave, oraz naczynie do wyrabiania piany.

Golenie

Przed goleniem

Golenie należy zacząć od czynności przed tzw. preshave. Czynności te mają za zadanie odpowiednio przygotować zarost do golenia, poprzez zmiękczenie go oraz wyczyszczeniu z naskórka obumarłego. Jeżeli twoja skóra łatwo ulega podrażnieniom, umyj twarz w ciepłej wodzie, nie gorącej. Używanie kosmetyków preshave jest również wskazane aby rozmiękczyły one zarost oraz wyczyściły twarz od obumarłego naskórka. Przykładowe kosmetyki to żel do mycia twarzy Biały Jeleń lub żel zmiękczający zarost Gillette. Dostępne są również specjalne olejki preshave, które również ułatwiają ostrzu poślizg po twarzy jednak są one dosyć drogie. Nie zalecane jest mycie twarzy zwykłym mydłem, ponieważ ma ono duże właściwości wysuszające a również PH takiego mydła jest inne niż naszej skóry. Dostępne są natomiast specjalne mydła glicerynowe, które idealnie się nadają do mycia przed goleniem. Bardzo dobrym zabiegiem, który z pewnością nie zaszkodzi jest przyłożenie do twarzy gorącego ręcznika

Początek

Golenie na mokro rozpoczyna się od przygotowania piany. Preferowanym sposobem wyrobienia piany jest wyrobienie go w specjalnym do tego naczyniu ale możliwe jest wyrobienie jej na twarzy lub na dłoni. Nie wskazane jest wyrabianie piany na mydle, ponieważ najczęściej zostanie użyte za dużo mydła oraz piana będzie za gęsta. Wyrabianie piany polega na pobraniu trochę mydła lub kremu oraz dosyć energicznych ruchach w różne kierunki w naczyniu do uzyskaniu odpowiedniej konsystencji. W czasie wyrabiania piany wskazane jest aby pędzel moczył się w ciepłej wodzie. Następnie wyrobioną pianę należy nałożyć na twarz dosyć dokładnie nie unikając wmasowywanie jej w twarz. Piana ta będzie używana jeszcze przynajmniej 1-2 razy także należy ją odłożyć do naczynia.

Usuwanie zarostu

Po dokładnym nałożeniu piany należy przejść do usuwania zarostu. Najbardziej wskazaną czynnością przed ogoleniem się maszynką na żyletki lub brzytwą jest poznanie swojej twarzy. Włosy w różnych częściach twarzy rosną w różnych kierunkach z tego powodu powinno się bardziej przyjrzeć włosom na szyi i brodzie. Po zapoznaniu się z tematem można przejść do golenia. Szkół golenia można znaleźć kilka, jednak najpopularniejszą jest golenie się na 3 przejścia. Pierwsze przejście należy zrobić z włosem, drugie w poprzek włosa a trzecie ostatnie jeżeli jest potrzebne to pod włos. Golenie polega na przesuwaniu maszynki do golenia w miarę krótkimi ruchami w kierunku w zależności od przejścia. Jeżeli golimy się aktualnie na szyi lub linii brody, to wskazane jest używanie krótszych ruchów aby się nie zaciąć. Gdy maszynka lub brzytwa ma na sobie już dużo piany to należy wypłukać ją pod wodą (bieżącą lub nalaną do umywalki). Brzytwy lub żyletkowca nie należy przyciskać do skóry, urządzenia te są już na tyle ciężkie że spokojnie dadzą sobie rade z naszym zarostem a nadmierna siłą użyta może bardzo nas skaleczyć. Między przejściami należy umyć twarz ciepłą wodą oraz nałożyć jeszcze raz pianę na skórę.

Po goleniu

Tradycyjne golenie woda kolońska 4711Gdy już usunęliśmy niewskazany zarost należy dokładnie umyć twarz ciepłą wodą, a następnie można przepłukać zimną wodą aby zamknąć pory i złagodzić skórę. W tym miejscu natomiast wkraczają wody po goleniu, które odkażają oraz łagodzą i nawilżają skórę. Utrzymanie czystości maszynki na żyletki lub brzytwy jest dosyć proste. Należy pamiętać o wyczyszczeniu wszystkich nieczystości, włosów z urządzenia i ewentualnie wymianę żyletki, gdy ta będzie już sprawiała problemy w czasie golenia.Pędzel należy dobrze opłukać pod ciepłą wodą oraz strzepać, aby była jak najbardziej sucha i zostawić do wyschnięcia (wskazane jest tutaj posiadanie stojaka na pędzel gdzie jest on do góry nogami i może sobie spokojnie schnąć).

Na koniec

Niewątpliwie tradycyjne golenie nie będzie dla wszystkich mężczyzn tak samo bezproblemowe. Sztuka ta wymaga praktyki oraz trochę cierpliwości i w żadnym przypadku pośpiechu. Z drugiej strony otrzymujemy niebywałą dokładność golenia, przyjemny rytuał oraz bardzo ładnie wyglądające urządzenia w łazience, które mogą nadać przyjemnego charakteru temu pomieszczeniu.

3/5 - (2 votes)